Year Helm Crew Boat Boat Name Event Venue
2019 Michael McNamara Harry Chatterton 2109 Rhythm Stick Nationals Stone SC
2018 Dick Garry Sam Woolner 2154 Mr Wiggly Europeans Thorpe Bay YC
2017 Dave Jones Mark Hogan 2131 Nationals Colwyn Bay
2016 Michael McNamara Tim Riley 2109 Rhythm Stick Europeans Herne Bay SC
2015 Rob Larke Nic Barnes 2140 The Sting II Nationals Brixham YC
2014 Will McGrath Sam Woolner 2108 Europeans Royal Torbay YC
2013 Michael McNamara Tim Riley 2109 Rhythm Stick Nationals Brightlingsea SC
2012 Dick Garry Matt McGrath 2154 Mr Wiggly Europeans Brixham YC
2011 Dave Edge Martin Arnison 2183 Nationals Netley SC
2010 Dick Garry James Beer 2154 Mr Wiggly Europeans Sandwich SWSC
2009 Peter Bennett John Shelton 2179? Nationals Herne Bay SC
2008 Mike Hart Duncan West 2155 Stone SC
2007 Dick Garry Matt McGrath 2154 Mr Wiggly Royal Torbay YC
2006 Michael McNamara Tim Riley 2109 Rhythm Stick Sandwich SWSC
2005 Michael McNamara Tim Riley 2109 Rhythm Stick Dale
2004 Jon Williams Julia Hoyle 2132 Seamen Staines Teignmouth
2003 Rob Larke Nic Barnes 2179 Lowestoft
2002 Tony Taylor Corin Westley 2115 Europeans Penzance SC
2001 Dave Jones Mark Hogan 2126 Smeggie Thorpe Bay YC
2000 Dave Jones Mark Hogan 2126 Smeggie Europeans Pwhelli SC
1999 Dave Jones Mark Hogan 2126 Smeggie Nationals Tenby SC
1998 Chris Hogan Tim Hall 2126 Smeggie Europeans Rock SC
1997 Michael McNamara S. Thompson 2109 Rhythm Stick Nationals Royal Torbay TC
1996 Chris Hogan Nick Wymer 2115 Nationals Stone SC
1995 Rob Larke Caroline Barnett 2160 Unfinished Business Europeans Pwhelli SC
1995 Jamie Lea 2109 Rhythm Stick Spring Minnis Bay SC
1994 Chris Bines Tim Bees 2157 Highcliffe SC
1994 Michael McNamara ? 2109 Rhythm Stick Mayflower SC
1993 Mark Hazelwood Dave Stone 2161 Naarden YC
1993 Brightlingsea SC?
1992 Chris Bines ? 2157 Worlds Looe
1992 Nationals
1991 Channory
1990 Nationals Warsash
1990 Roger Kelleway Gareth Hardwick 2058 Swiss Cottage Manouerves Worlds Fishguard
1989 Nationals Downs SC
1989 Chris Bines Worlds Hellevoetsluis
1988 Looe
1987 Chris Bines? Brightlingsea
1986 Tim Rush 2090 Solution Downs SC
1985 Michael McNamara Nick Evans? 2109 Rhythm Stick Babbacombe
1984
1983
1982
1981
1980 Gordon Lucas John Gardiner Worlds :Perth, Australia
1980 Malcolm Goodwin Ian Newman Rebound Europeans Cramond
1980 Jeremey Newman Ian Newman 2090 Solution Nationals Fishguard
1979
1978 Brett Dingwall Doug McMillan 2004 Nationals, Mayflower SC
1977
1976
1975
1974
1973 Malcolm Goodwin Europeans Cramond
1972 Malcolm Goodwin Julian Lord 1782 Revolution Worlds Sussex Y C
1972 Dave Derry Brian Elvy 1136 Dollybox Europeans Fecamp, France
1972 M Martin J Buitenkamp 1466 Hotrod Nationals Burnham-on-Crouch
1971 Leon Wrobel Edward Pietrucha 1346 Kafi Worlds Lake Solina, Poland
1971 Dave Derry John Hollingsworth 945 Mojo Europeans Enkhuizen, Holland
1971 Ian Gray John Hollingsworth 945 Mojo Nationals Plymouth
1970 Colin McKenzie Bob Fisher 1626 Play it to the Rules Worlds Royal Freshwater Bay Y. C, Perth, Australia
1970 Ian Gray John Hollingsworth 945 Mojo Europeans Hayling Island S C
1970 M Martin Jan Buitenkamp 1466 Hotrod Nationals Thorpe Bay Y. C.
1969 Sid Lodge John Bolton 541 Atlanta Worlds Hayling Island S C
1969 Z Kania K Fick 1346 Kafi Europeans Braasemermeer, Holland
1969 Colin McKenzie Bob Fisher 1466 Swashbuckler 11 Nationals Herne Bay S. C.
1968 Doug Bishop David G Rayment 945 Mojo Worlds La Baule, France
1968 Doug Bishop David G Rayment 945 Mojo Nationals Brightlinsea S.C.
1967 Doug Bishop David G Rayment 945 Mojo Worlds Muiden, Holland
1967 Douglas J Bishop David G Rayment 945 Mojo Nationals Whistable Y.C.
1966 Terry G Wade Bob Fisher 1049 Glass Boots Worlds Zegrze, Poland
1966 Colin McKenzie G Westbrook 931 Windstar Nationals Sussex Y C
1965 Mike Derry Bill Barnes 1055 Pair of Wot? Worlds Hayling Island S C
1965 Mike Patten Bob Fisher 1085 Lazy Jack Nationals Colwyn Bay
1964 Reg White John Osborn 1003 Squander Bug Worlds Loch Earn S.C., Scotland
1964 Tony Allen David Derry 914 Take Over Nationals Gurnard Sailing Club
1963 C C ‘Kit’ Hobday John Oddie 745 Idle Jack Worlds Morcombe and Heysham Y.C.
1963 Jean Berger Emi Berger 753 Woof 11 Nationals Brixham Yacht Club
1962 C C ‘Kit’ Hobday John Oddie 745 Idle Jack Worlds Royal Netherlands Y.C., Muiden, Holland
1962 Mike Patten Barry Kennedy 745 Idle Jack Nationals Topsham S. C.
1962 John Waddington Doreen Waddington 683 Skylark
1961 A Clifford Peter Goodfellow 596 Handy Andy Worlds Herne Bay S. C.
1961 John S Partridge Bob Fisher 678 Tartarus Nationals Royal Windermere Y.C.
1960 T. M. Wheeler Tony Morgan 553 Starline Worlds Copenhagen Amateur Sailing Club, Denmark
1960 Keith Musto Tony Morgan 553 Starline Nationals Whistable Y.C.
1959 Beacher Moore Barbara Moore 303 Lunkabunk Worlds R.C.Y.C.
1959 Dr Brian Walker Mary Walker 444 Satyr Nationals Hayling Island S C
1958 John S Partridge Bob Fisher 478 Tantalus Worlds Thorpe Bay Y. C.
1958 R Pitcher Jennifer Pitcher 513 Lemonhart Nationals R.C.Y.C.
1957 Trevor Greenslade Roy Coombs 297 Scorcher Worlds Edinburgh
1957 P Windibank Virginia Windibank 303 Lunkabunk Nationals Poole
1956 Trevor Greenslade Roy Coombs 297 Scorcher Worlds Falmouth Y C
1956 D Gulland J Clark 154 Khamsin Nationals Hayling Island S C
1955 M H Corbin T Harper 206 Ghost Worlds Gurnard Sailing Club
1954 Oliver Lee Brian Fisher 174 Jack Sprat Worlds R.C.Y.C.
1954 Beacher Moore Barbara Moore 160 Flying Cloud
1953 Beacher Moore Barbara Moore 160 Flying Cloud Worlds Hayling Island S C
1952 R Pitcher M Rubens 13 Jackstraw Worlds R.C.Y.C.